Jak na poskytování informací v prostředí obcí 

– 1. díl Zákon o svobodném přístupu k informacím oslavil 1. ledna 25 let své účinnosti. Vinou některých jeho uživatelů však stále bývá pro volené představitele a úředníky obcí velkým strašákem. V prvním díle miniseriálu věnovanému základnímu vhledu do tohoto právního předpisu přinášíme rekapitulaci hlavních pojmů a vymezení povinností, které z něj obcím, ale i některým dalším osobám vyplývají.

Elektronizace v obcích: Povinnosti a výzvy pro místní samosprávy

29. 1. 2025

Elektronizace je jedním z témat, která v dnešní době prostupují snad všemi oblastmi lidské činnosti. Ani správa věcí veřejných a potažmo samospráva se tomuto trendu nevyhnula a aktuálně disponuje pomalu se rozšiřujícím arzenálem elektronických nástrojů, které usnadňují její práci a zpřístupňují ji obyvatelům obcí. Pojďme si shrnout roli obce v užívání a zprostředkování těchto nástrojů a zároveň nastínit jejich východiska v právní úpravě.

Veřejný prostor obce z pohledu krajinářského architekta

29. 1. 2025

Veřejný prostor patří mezi nejcennější místa, která město může svým občanům nabídnout. Zejména veřejný prostor menších měst jedinečně podporuje komunitní život, posiluje místního ducha a přispívá k zdravému prostředí. Krajinářští architekti přistupují k veřejným prostorům jako k místům pro pobyt a rekreaci, ale také jako k dynamickému prvku, který je propojený estetickou funkcí a udržitelností.

Jak má zaměstnavatel postupovat při pracovním úrazu a nemoci z povolání?

29. 1. 2025

Zdraví je považováno za jednou z nejdůležitějších lidských hodnot. Tomu odpovídá i jeho ochrana, kterou poskytují právní předpisy, a to včetně těch ústavních. Ochrana života a zdraví je tedy jedním ze základních lidských práv. V souvislosti s pracovním poměrem bývá zásah do této hodnoty vnímán velmi citlivě. Jak má postupovat zaměstnavatel v případech, kdy během výkonu práce dojde k poškození zdraví zaměstnance?

Lze požadovat náhradu škody od zaměstnance v případech, kdy dlouhodobá praxe a dřívější kontroly pochybení v postupu nekonstatovaly, avšak v důsledku následné kontroly byla zaměstnavateli uložena sankce?

Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 24. 9. 2024, č. j. 21 Cdo 2057/2023 Pochybení se týkalo odměňování zaměstnanců V důsledku kontroly provedené několika státními orgány i zřizovatelem bylo u zaměstnavatele zjištěno pochybení ve způsobu odměňování zaměstnanců. Kromě pracovní smlouvy s nimi zaměstnavatel uzavíral ještě autorskou smlouvu. Kontrolní orgány takovýto postup označily za nesprávný s tím, že v jeho důsledku došlo i k nesprávnému zdanění příjmů a k nesprávnému stanovení odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Tyto částky musel zaměstnavatel dodatečně uhradit (spolu s příslušnými sankcemi) a následně se obrátil na soud se žalobou na náhradu škody způsobenou zaměstnanci, kteří tento způsob odměňování uskutečňovali (tj. odpovědní vedoucí zaměstnanci).