Jaké je postavení a role obcí v integraci cizinců?

26. 11. 2024

Počet ukrajinských uprchlíků v České republice významně vzrostl v souvislosti s válkou, což klade nové nároky také na obce. Právě ty nyní hrají klíčovou roli v integraci cizinců do místních komunit. Týká se případného zajištění bydlení a poskytování sociálních služeb i podpory kulturního a jazykového začlenění. Obce čelí důležitým výzvám, ale i příležitostem. Jak mohou efektivně pomáhat, kde najít finanční zdroje a kteří partneři je mohou v oblasti integrace podpořit?

Aktuální stav integrace cizinců v České republice: Výzvy, problémy a role integračních center

26. 11. 2024

Přítomnost cizinců v České republice se stala nedílnou součástí každodenního života. Počet cizinců legálně pobývajících na území ČR stále roste – v posledních dvaceti letech došlo k významnému nárůstu, který byl v roce 2023 ještě posílen přílivem ukrajinských občanů kvůli konfliktu na Ukrajině. K 31. srpnu 2024 pobývalo v ČR na základě dlouhodobého pobytu 1 077 342 cizinců, přičemž téměř třetina z nich žije přímo v Praze. Tento demografický trend zvyšuje potřebu účinných integračních opatření, která zajišťují úspěšné začlenění cizinců do české společnosti a prevenci uzavřených komunit, ekonomické nestability a závislosti na sociálním systému i případné radikalizace.

Efektivní integrace cizinců je prevencí negativních postojů české společnosti

Problematika postavení cizinců a jejich začlenění do života v ČR je nedílnou součástí povinností každé obce. A týkat se může opravdu všech bez rozdílu, přestože řešení problémů s tím spojených citelněji zasahuje zejména větší města. Bohaté zkušenosti má nezisková organizace Integrační centrum Praha (ICP), která se od svého vzniku v roce 2012 věnuje, jak název napovídá, integraci cizinců v našem hlavním městě. Praktické postřehy výkonného ředitele ICP Alena Kovačeviće mohou být cenné i pro představitele jiných měst či obcí. Můžete nám krátce představit Integrační centrum Praha? Naše organizace byla založena v roce 2012 hlavním městem Praha za účelem efektivní koordinace integračních aktivit a navazování spolupráce mezi neziskovým sektorem, místní samosprávou a Magistrátem hl. m. Prahy. Troufám si říct, že se nám to daří, protože za 12 let působení jsme pomohli s . . .

Bezdůvodné obohacení nájemce při neodevzdání předmětu nájmu

26. 11. 2024

Nájemní smlouvy jsou jedním z nejčastějších smluvních typů, které obce využívají, a to ať už na straně pronajímatele či nájemce. Stává se však, že nájemce obci jakožto vlastníkovi po skončení platnosti nájemní smlouvy věc nevrátí. Nastává pak otázka, jak má obec správně postupovat, aby neporušila svou povinnost dobrého hospodáře.

Musí být plná moc ve správním řízení uvedena na samostatné listině a obsahovat podpis zmocněnce potvrzující, že zmocnění přijímá?

Rozsudek NSS ČR ze dne 13. 12. 2023 č.j. 2 As 103/2023 Podle § 33 odst. 1 správního řádu (zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů) si může účastník pro správní řízení zvolit zmocněnce, a to pro konkrétní právní jednání, pro celé správní řízení anebo tzv. generální plnou moc pro více jednání. Správní řád stanoví, jaký je procesní postup v případě zastoupení, nestanoví však blíže náležitosti plné moci. K otázce, zda musí být plná moc na samostatné listině a zda musí obsahovat podpis, tedy akceptaci zmocněnce, se vyjádřil rozšířený senát Nejvyššího správního soudu.