Jaké povinnosti vyplývají pro obce ze zákona o registru smluv?

4. 10. 2024

Zákon č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv (zákon o registru smluv), se stal z větší části účinným již k 1. 7. 2016. Nejde tedy o žádnou novinku. Na základě častých dotazů ze strany obcí lze však říct, že mnohým stále není jasné, zda se na ně zákon vztahuje a jaké jsou jejich povinnosti z tohoto zákona vyplývající. Jak je to tedy s aktuální právní úpravou? Pomůžeme vám zorientovat se v této problematice.

Může obec dle svého uvážení a v jakémkoliv rozsahu stanovit výjimky z doby dodržování nočního klidu?

Nález Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 44/23 ze dne 15. 5. 2024 Doba nočního klidu je stanovena zákonem[1], a to od dvacáté druhé do šesté hodiny. Takto stanovenou dobu lze ve výjimečných případech stanovit jinak. Obec může obecně závaznou vyhláškou stanovit výjimečné případy, zejména slavnosti nebo obdobné společenské nebo rodinné akce, při nichž je doba nočního klidu vymezena dobou kratší nebo při nichž nemusí být doba nočního klidu dodržována. Jak je potřeba chápat požadavek výjimečnosti a jaké mohou být důvody pro stanovení jiné doby nočního klidu, vysvětlil Ústavní soud ve svém nálezu z května letošního roku.

Klíčové instituty správního řádu: 

4. 10. 2024

Jak je správně uplatnit a na co si dát pozor? Správní řád obsahuje řadu institutů, které jsou důležité pro efektivní vedení správního řízení. Zaměříme se na některé praktické aspekty, jako je nahlížení do spisu, zastoupení ve správním řízení či počítání času. Přiblížíme také postupy při využívání úřední desky. Jak jednotlivé instituty správně uplatnit a na co si dát pozor, aby bylo řízení vedeno v souladu se zákonem?

Spoluškola pomáhá znevýhodněným dětem uspět ve škole. Nově nabízí i mediace

4. 10. 2024

Na začátku každého školního roku je pro mnoho rodičů, pedagogů a zřizovatelů škol aktuální otázka zajištění speciálních vzdělávacích potřeb pro děti s tímto doporučením. Podporu v podobě obecných informací, ale i řešení konkrétních případů jim dokáží poskytnout různé neziskové organizace a spolky, jako je například Spoluškola, z. s. Předsedkyně Iva Janská vysvětluje, s čím vším umí spolek pomoci. 

Hodnocení školy zřizovatelem může vést k jejímu zkvalitňování 

4. 10. 2024

Školský zákon klade na zřizovatele nemálo nároků a povinností, mezi něž patří vytvoření podmínek pro předškolní a základní vzdělávání (tedy zřizovatel musí zajistit dostatečné kapacity pro všechny děti ze svých spádových obvodů, přičemž stanovuje školské obvody), zajišťuje stravování žáků, pečuje o majetek (tedy financuje zázemí školy a mimo jiné zřizuje v základních školách školskou radu). Detailní popis všech těchto kompetencí zřizovatele by byl obsahově nad rámec tohoto článku, proto se zaměříme jen na to, jakým způsobem může zřizovatel využít své pravomoci hodnotit školu, aby dostál své povinnosti zajistit její kvalitu a naplnit vize v oblasti vzdělávání.